Jak zabezpieczyć rusztowanie aluminiowe jezdne przed wiatrem i opadami?

Dodane przez      03/22/2023 12:58:11    0 Komentarzy
Jak zabezpieczyć rusztowanie aluminiowe jezdne przed wiatrem i opadami?

Zachowanie zasad BHP jest niezbędne podczas korzystania z rusztowań. Niemniej jednak niekorzystna pogoda sprawia, że trudniej jest dostrzec szczegóły, utrzymać stopę na śliskiej powierzchni i chwyt podczas pracy. Niektóre warunki pogodowe, takie jak silne wiatry, czy deszcz, są niebezpieczne dla pracy przez dłuższy czas. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak zabezpieczyć rusztowanie aluminiowe jezdne przed trudnymi warunkami pogodowymi, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim pracownikom.

Wskazówki dotyczące zabezpieczenia rusztowań podczas wiatru

Przygotowanie jest kluczowe

Szczególną uwagę podczas silnego wiatru należy zwrócić na usztywnienia i wiązania. Przy prawidłowym montażu wiązań szansa na awarię jest znacznie mniejsza, ponieważ konstrukcje rusztowań uwzględniają duże prędkości wiatru przy obliczaniu obciążeń wiązań w fazie planowania. Nawet wiatr o prędkości 110 km/h, jest zwykle brany pod uwagę, ponieważ wiadomo, że taka pogoda może się zdarzyć. 

Zabezpiecz elementy konstrukcji i narzędzia przed upadkiem

Przy wietrznej pogodzie należy koniecznie zadbać o to, aby wszystkie deski rusztowania były odpowiednio zabezpieczone (np. za pomocą łączników podtrzymujących deski lub innych odpowiednich systemów), a także o to, aby wszelkie płachty, siatki lub tymczasowe zadaszenia były odpowiednio zabezpieczone, lub nawet usunięte, jeśli jest to konieczne. Ważne jest również, aby luźne materiały nie były wystawione na działanie wiatru, dlatego też Twoim obowiązkiem jest usunięcie wszelkich urządzeń, narzędzi i innych ruchomych przedmiotów z obszaru rusztowania, aby zmniejszyć ryzyko unoszenia ich w powietrze przez wiatr. 

Nie manipuluj elementami rusztowania przy silnym wietrze

Obsługa elementów rusztowania, szczególnie takich jak długie słupy i deski rusztowania, stanowi prawdziwe ryzyko przy silnym wietrze. Stanowi to nie tylko zagrożenie dla pracowników, ale także dla przechodniów i osób pracujących poniżej. Przy silnym wietrze szoty płachty mogą działać jak żagiel, dlatego też należy wstrzymać się z wykonywaniem wszelkich czynności, które narażają na ryzyko podczas szalejącej wokół pogody, aż do momentu, gdy wróci spokojniejsza pogoda.

Wskazówki dotyczące zabezpieczenia rusztowań podczas opadów

Ustabilizuj rusztowanie

Jeśli rusztowania nie stoją na betonie, asfalcie lub podobnym podłożu, istnieje ryzyko, że cała konstrukcja zapadnie się w mokrą i roztopioną ziemię. W takim przypadku staje się ona wysoce niestabilna, a co za tym idzie, niebezpieczna w użytkowaniu. Dotyczy to nie tylko przypadków korzystania z konstrukcji rusztowań podczas deszczu, ale także po nim. Ustabilizuj rusztowanie płaskim, mocnym drewnem pod każdą z nóżek o ziemię. Dzięki temu rusztowanie nie będzie się zapadać w błocie.  

Pamiętaj o bezpieczeństwie drabin

Sprawdź wszystkie drabiny przed użyciem, upewniając się, że wszystkie szczeble są bezpieczne. Należy również sprawdzić wiązania, które łączą drabinę z innymi przedmiotami, takimi jak słupy lub ściany, aby nie uległy one niespodziewanemu rozłączeniu, gdy ktoś wspina się po nich lub schodzi. Podczas pracy w deszczu należy dwukrotnie sprawdzić, czy te wiązania są szczelne i nie będą się ślizgać. Deszcz może sprawić, że będą one bardziej podatne na wyślizgnięcie się z pozycji lub poluzowanie z powodu dodatkowego ciśnienia spadającej wody.

Co więcej, jeżeli w danym dniu przewidywane są wyładowania atmosferyczne lub burza, należy unikać stania na metalowych konstrukcjach. Pracownicy mogą być chronieni za pomocą butów o gumowej podeszwie i rękawic na bazie gumy, aby zapobiec wstrząsom spowodowanym przez nagromadzoną elektryczność statyczną na konstrukcji rusztowania.

Upewnij się, że nic nie blokuje drabiny, aby nie ślizgała się, gdy ktoś wspina się po niej lub schodzi, zwłaszcza jeśli niesie ze sobą ciężkie przedmioty, takie jak narzędzia lub materiały budowlane. Jeśli to możliwe, umieść matę antypoślizgową na każdym stopniu dla dodatkowego bezpieczeństwa i wygody tych, którzy będą wchodzić i schodzić regularnie podczas swojej pracy.

Zachowaj ostrożność na śliskich deskach

Większość desek rusztowania jest wykonana z drewna lub metalu, które stają się bardzo śliskie, gdy są narażone na działanie wilgoci. Niższe poziomy rusztowania mogą pozostać suche podczas niewielkich opadów, ale na wyższych poziomach częściej gromadzi się woda, co prowadzi do powstawania kałuż, które mogą stać się jeszcze większym zagrożeniem dla poślizgnięcia.

Jeżeli pracujesz na niższych poziomach rusztowania, możesz zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych pracowników, wycierając mokre miejsca suchą szmatką i nosząc buty, które zapewniają dobrą przyczepność nawet w wilgotnych warunkach. W przypadku wyższych poziomów dłuższa ekspozycja na opady deszczu może spowodować, że powierzchnia stanie się zbyt śliska do pracy

Aby przedłużyć czas pracy na mokrym rusztowaniu, możesz przynajmniej raz obrócić deski. Spodnia część desek raczej nie zamoknie podczas opadów, więc przyczepność powinna być wystarczająca, by robotnicy mogli kontynuować realizacje projektu budowlanego. Jeżeli przestanie padać, może być możliwe obrócenie desek po raz drugi, jeżeli ich spód wystarczająco wysechł.

Udostępnij post:

Komentarzy

Zaloguj lub zarejestruj się, aby napisać komentarz