Drabina dachowa - charakterystyka i wykorzystanie

Dodane przez      09/30/2022 09:12:29    0 Komentarzy
Drabina dachowa - charakterystyka i wykorzystanie

Trudno jest wyobrazić sobie różnego rodzaju prace dekarskie bez zapewnienia sobie bezpiecznego i szybkiego wejścia na dach. Do tego służy właśnie drabina dachowa. Co ważne, musi być ona właściwie dobrana, tak aby umożliwiała dotarcie także do miejsc trudno dostępnych. Warto zatem wiedzieć, czym taka drabina się charakteryzuje, jakie dostępne są jej rodzaje oraz jak ją dobrać.

Drabina klasyczna a drabina dachowa

Zacząć trzeba od tego, że zwykła klasyczna drabina niestety nie sprawdzi się do końca jako drabina na dach. Wynika to z tego, że najczęściej tego typu drabiny cechują się niewystarczającą wysokością roboczą. Dzięki drabinie klasycznej wykonywać można wiele różnych prac. Jeśli jednak chodzi o prace wykonywane na dachach, które najczęściej znajdują się na dość dużych wysokościach, to tego typu drabina nie zda egzaminu. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie drabiny dachowej. Najczęściej wykorzystywana jest ona przy okazji realizacji prac dekarskich oraz podczas przeglądów kominiarskich. Kupując taką drabinę, warto postawić na model wysokiej jakości. Można mieć wówczas pewność, że drabina ułatwi wykonywanie różnych czynności oraz zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są dziś różne rodzaje drabin dachowych.

Rodzaje drabin dachowych

Jak wspomniano, dziś na rynku dostępne są różne rodzaje drabin dachowych. Jeśli chodzi o materiał wykonania, to warto postawić na model wykonany ze stopu trwałego aluminium. Dodatkowo na rynku dostępne są drabiny dachowe pionowe, mocowane, czy szybowe. Część drabin dachowych wyposażonych jest w dodatkowe elementy, które ułatwiają korzystanie z niej. Mowa tu przede wszystkim o takich elementach jak podest spoczynkowy czy kosz ochronny. Dobrym rozwiązaniem może być na pewno wybór wielofunkcyjnej drabiny dachowej. Jej wysokość robocza sięgać może nawet 4 metrów. Takie modele cechują się również dużą wytrzymałością. Wystarczy wspomnieć tu choćby o tym, że jeden stopień takiej drabiny wytrzymać może nacisk nawet 150 kg. Dodatkowo takie drabiny dostępne są także w wersji przystawnej, wolnostojącej oraz dwuelementowej.

Mówiąc o różnych rodzajach drabin dachowych, wspomnieć trzeba również o drabinach z kaszami ochronnymi oraz o  drabinach bez koszy ochronnych. Pierwszy rodzaj drabiny wyposażony jest w antypoślizgowe stopnie oraz dodatkowe uchwyty. Sam kosz ochronny, w który drabina jest wyposażona, znacznie uprawnia poruszanie się po niej oraz zwiększa bezpieczeństwo. Chcąc zatem zapewnić sobie większy poziom bezpieczeństwa i czuć się pewniej na drabinie, warto postawić na zakup właśnie takiego modelu.

Kryteria wyboru drabiny dachowej

Dobra drabina dachowa posiadać powinna szeroki stabilizator, antypoślizgowe stopnie oraz pręt lub pasek. Ważne jest również, aby spełniała odpowiednie normy. Mowa tu zwłaszcza o takich normach jak DIN 18 799-1, DIN 14 094-1 oraz EN ISO 14 122-4. Dostępne na rynku drabiny dachowe produkowane są z różnych materiałów. Zakupić można choćby drabinę z drewna, ze stali czy z aluminium. Jak jednak wskazano na początku, najlepszym wyborem będzie drabina aluminiowa, ponieważ sprawdza się ona w nawet bardzo wymagającym środowisku pracy. Dodatkowo drabiny aluminiowe są lekkie, wytrzymałe i stabilne. Nie bez znaczenia jest również to, że odporne są także na korozję. Zakup drabiny dachowej to najczęściej inwestycja na długie lata. Istotna jest w związku z tym jej jakość. Dokonując zakupu, warto zatem postawić na sprawdzonego producenta.

Dodatkowe akcesoria drabinowe

Kupując drabinę dachową, warto także pomyśleć o dodatkowych akcesoriach drabinowych. Dzięki nim możliwe jest odpowiednie zmodyfikowanie drabiny i dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb. Wśród takich akcesoriów wymienić można na pewno uchwyt mocujący oraz stopkę i blokadę pełniącą funkcję stabilizującą. Stopka i blokada umożliwia instalację drabiny na nierównej i grząskiej nawierzchni. Takie akcesoria nie tylko usprawnią pracę, ale i zwiększą bezpieczeństwo.

Udostępnij post:

Komentarzy

Zaloguj lub zarejestruj się, aby napisać komentarz