Akcesoria i części do rusztowań – zwiększ bezpieczeństwo i wygodę w czasie pracy!

Dodane przez      11/24/2022 12:45:36    0 Komentarzy
Akcesoria i części do rusztowań – zwiększ bezpieczeństwo i wygodę w czasie pracy!

Rusztowanie to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej budowy. Z ich pomocą można nie tylko łatwo dostać się na wyższe kondygnacje, ale i zadbać o bezpieczeństwo pracowników. Zwłaszcza dzięki elementom takim jak podesty i burty, które chronią przed upadkiem. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Czy akcesoria i części do rusztowań są potrzebne?

Prace na wysokości są związane z dużym ryzykiem – nic więc dziwnego, że zgodnie z obowiązującym prawem zalicza się je do prac szczególnie niebezpiecznych. Dzięki podestom i innym akcesoriom do rusztowań można jednak skutecznie ograniczyć ryzyko nieszczęśliwego wypadku. Z ich pomocą budowlańcy mogą uzyskać stabilną płaszczyznę do pracy na wysokości, a jednocześnie znaleźć się w zasięgu barierek ochronnych. Co więcej, mówi o tym również rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650), w którym określono wymagania, jakie pomosty robocze muszą spełniać. Zgodnie z prawem powinny one:

  • Zapewniać wystarczająco przestrzeni dla pracowników, narzędzi i materiałów stosowanych na budowie.
  • Mieć poziomą i równą powierzchnię oraz być trwale przymocowane do elementów konstrukcyjnych pomostu.
  • W widocznym miejscu zawierać informacje o wielkości dopuszczalnego obciążenia.

Równie istotnym elementem rusztowania są burty, o których opowiemy w dalszej części tekstu.

Czym są podesty do rusztowania?

Podest to obok drabinek, balustrad i poręczy podstawa każdego rusztowania. Pełnią one rolę powierzchni roboczej i to właśnie od ich nośności zależy, ilu pracowników będzie mogło przebywać na jednym poziomie jednocześnie. Wykorzystuje się je głównie w trakcie:

  • Tynkowania;
  • Murowania;
  • Malowania elewacji;
  • Przeprowadzania prac konserwatorskich;
  • Mycia okien;
  • Dekoracji ścian;
  • Czyszczenie i malowanie konstrukcji stalowych;
  • Pracy przy instalacji i jej naprawie.

W tym miejscu warto również wspomnieć, że wyróżnia się dwa rodzaje podestów w tym modele:

  • Z włazem – czyli tzw. podesty z klapą, które umożliwiają poruszanie się pomiędzy różnymi poziomami rusztowania;
  • Bez włazu – czyli tradycyjne podesty, które najbardziej sprawdzają się przy pracy na niskich konstrukcjach.

Podesty do rusztowania można również podzielić pod względem materiału, z którego zostały wykonane. W ten sposób wyróżnia się modele drewniane oraz metalowe. Te drugie charakteryzują się trwalszym wykonaniem, przez co zapewniają bezpieczniejsze poruszanie się na dużych wysokościach. Wykonane np. z ocynkowanej stali są znacznie bardziej odporne na warunki atmosferyczne, mają właściwości antypoślizgowe i nie wchłaniają wody tak, jak w przypadku podestów drewnianych. W dodatku mogą znieść obciążenie nawet do 300 kg/m2.

Czym są burty do rusztowania?

Kolejnym niezwykle ważnym dodatkiem do rusztowania są burty – poprzeczne i podłużne. Często określane również jako bortnice rusztowania, są elementem, który stanowi pomoc przy poruszaniu się. W dodatku zgodnie z przepisami BHP są one konieczne do przeprowadzania prac na wysokości. Stanowią one bowiem część balustrady lub dolnej krawędzi podestu. Warto również dodać, że w przypadku rusztowania wolnostojącego powinny one przyjąć rolę krawężnika, który znajduje się wokół podestu. W ten sposób zapobiegną one wyciągnięcia się nóg poza krawędź podestu. Natomiast w rusztowaniu przyściennym nie ma potrzeby montażu burty od strony ściany.

Podsumowanie

Jak więc widać, akcesoria i inne części do rusztowań podnoszą ich funkcjonalność – jednocześnie sprawiając, że cała konstrukcja staje się bezpieczniejsza. Wykonane z solidnych materiałów, wyróżniają się także pod względem odporności na działanie warunków atmosferycznych. Co więcej, obecność na rusztowaniu akcesoriów takich jak burty zapewni nie tylko bezpieczeństwo pracownikom, ale i ochroni narzędzia, które umieszcza się na podestach. Dzięki nim zniweluje się bowiem ryzyko tego, że pozostawione na podejście narzędzia spadną. To z kolei podniesie również bezpieczeństwo terenu wokół rusztowania oraz przechodniów, którzy znajdują się w jego pobliżu. Dlatego też zamawiając akcesoria do rusztowań, warto rozpatrywać się u sprawdzonych sprzedawców.

Udostępnij post:

Komentarzy

Zaloguj lub zarejestruj się, aby napisać komentarz