Wysokie rusztowania samojezdne – jak zapewnić ich stabilność?

Dodane przez      03/14/2019 09:03:00    0 Komentarzy

Producenci rusztowań aluminiowych oferują bardzo wiele systemów i rozwiązań, które doskonale sprawdzają się podczas wykonywania prac na wysokościach. Co zrobić, aby wykonywana na znacznej wysokości praca nie stanowiła zagrożenia dla robotników znajdujących się na platformie roboczej?

Podpory stabilizujące rusztowania i ich zastosowanie

Przestawne rusztowania aluminiowe są lekkimi konstrukcjami, które umożliwiają bezpieczne wykonywanie prac na wysokości. Dzięki nieskomplikowanej budowie możemy w łatwy sposób dopasować poziom platformy roboczej do aktualnych potrzeb łącząc ze sobą ograniczoną ilość segmentów. Jednym ze sposobów zwiększenia stabilności konstrukcji są aluminiowe podpory stabilizujące. Doskonałym przykładem tego rozwiązania są rusztowania Faraone – producent dołącza do wyższych zestawów dodatkowe wsporniki, które stanowią dodatkowe podparcie dla szkieletowej konstrukcji unoszącej podest roboczy. Podobnie jak pozostałe elementy są one wykonane z twardego aluminium lub stali. Występują w formie ram lub składanych nóżek i łączy się je z pionowymi słupkami nośnymi zgodnie z instrukcją producenta. Kiedy powinniśmy montować tego typu podpory? Zalecana wysokość przy której należy dodatkowo podeprzeć konstrukcję jest zazwyczaj podana w tabeli – w przypadku tego producenta podpory są zalecane już w przypadku rusztowań o wysokości 4,4m, jednak jest to uzależnione od konkretnego systemu.

Poprawa stabilizacji poprzez kotwienie w murze

Drugim sposobem zapewnienia stabilności rusztowań przestawnych jest zakotwienie ich w ścianie. Najczęściej nie jest ono konieczne, kiedy używamy platform roboczych w pomieszczeniach, chociaż jeśli inwestujemy w bardzo rozbudowane konstrukcje, które są w stanie przenieść znaczne obciążenia, to po przekroczeniu pewnej wysokości producent może zalecać doczepienie ram do ściany. Z tym sposobem poprawy stabilności znacznie częściej spotkamy się jednak w przypadku prac wykonywanych na zewnątrz. Wynika to przede wszystkim z tego, że podczas pracy na świeżym powietrzu rusztowania składane są narażone na oddziaływanie wiatru, który mógłby spowodować utratę ich stabilności. Dokładna wysokość konstrukcji wymagająca mocowania do ściany jest uwzględniona w tabeli przygotowanej przez Faraone – rusztowania zachowają odpowiednią stabilność, jeśli użytkownik będzie postępował zgodnie z zaleceniami producenta.

Wielu użytkowników zapomina o tym, że po przekroczeniu pewnej wysokości konstrukcji, samojezdne systemy zaczynają tracić stabilność i bezpieczne korzystanie z podestu przestaje być możliwe. Dlatego, aby cieszyć się bezpieczną pracą, należy stosować się do wytycznych podanych przez producenta.

Share This Post :

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikowano)
   Strona (Adres strony z http://)
* Komentarz
Wprowadź kod