Rodzaje drabin aluminiowych

Dodane przez      03/14/2019 09:05:43    0 Komentarzy

Coraz większe zainteresowanie prywatnych klientów oraz firm zyskują drabiny wykonane z aluminium. Z pewnością jest to spowodowane bardzo dobrymi parametrami technicznymi materiału, z którego zostały wykonane oraz stabilnością konstrukcji, która gwarantuje bezpieczeństwo pracującej na wysokości osoby. Jakie rodzaje drabin aluminiowych znajdziemy w sklepach i hurtowniach?

Drabiny wolno stojące

Wśród wszystkich rodzajów drabin chyba najczęściej stosowana jest drabina wolno stojąca. Przede wszystkim wyróżnia się ona bardzo dużą stabilnością, a dzięki temu, że można ją postawić zarówno pod ścianą, jak i na środku wolnej przestrzeni jest również niezwykle funkcjonalna. Nie zajmuje dużo miejsca, ponieważ obie części drabiny rozstawnej są ze sobą połączone przegubowo, umożliwiając szybkie jej złożenie. W zależności od rozwiązania, wolno stojąca drabina aluminiowa może mieć stopnie tylko z jednej bądź z obu stron. Najczęściej jest ona używana przez malarzy, tynkarzy lub innych pracowników budowlanych, jednak doskonale sprawdzi się również jako drabina magazynowa. Wysokość robocza poszczególnych systemów sięga do około 5 metrów – przy wyższych poprawne ustawienie drabiny mogłoby stanowić problem, ponieważ odległość między punktami podparcia byłaby bardzo duża.

Drabiny przystawne stałe i teleskopowe

Drugim rodzajem powszechnie stosowanych konstrukcji używanych do wchodzenia na znaczne wysokości są aluminiowe drabiny przystawne. Najczęściej są to konstrukcje składające się z jednego elementu, które w bardzo prosty sposób można dostawić do ściany. Znacznie bardziej praktycznymi od jednoelementowych są, produkowane przez popularnego producenta drabiny Krause, które składają się z dwóch lub więcej rozsuwanych segmentów. Po pierwsze mogą uzyskać znacznie większą wysokość roboczą, co pozwala na szersze ich zastosowanie, a po drugie konstrukcja pozwala na znacznie łatwiejsze ich przewożenie – złożona drabina zmieści się nawet do samochodu typu combi. Pomimo, że wysokość robocza tego typu drabin może wynosić więcej niż 12 metrów, to w konstrukcjach przekraczających 3 metry konieczne jest stosowanie stabilizatorów, które mają poprawić sztywność całego układu i zapewnić bezpieczeństwo korzystających z nich pracowników.

Każda drabina aluminiowa ma zdefiniowany udźwig, czyli maksymalny ciężar, który mogą przenieść poszczególne elementy. Należy przestrzegać tego zalecenie producenta, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowników konstrukcji. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi oraz na tabliczce znamionowej zamocowanej na drabinie.

Udostępnij post:

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikowano)
   Strona (Adres strony z http://)
* Komentarz
Wprowadź kod