Rusztowanie przejezdne – wynająć czy kupić?
Wykonywanie prac na wysokości najczęściej wymaga zastosowania odpowiednich środków ochrony indywidualnej oraz zbiorowej. Jednym ze sposób zapewnienia bezpieczeństwa pracowników jest zastosowanie drabin i rusztowań. Wielu inwestorów przed przystąpieniem do realizacji prac zastanawia się, czy bardziej opłacalny jest zakup, czy wynajem platform roboczych. Często ciężko podjąć decyzję, jednak biorąc pod uwagę kilka czynników, jesteśmy w stanie dokonać optymalnego wyboru. Co warto uwzględnić w obliczeniach?
Po pierwsze oceń, czy potrzebujesz rusztowania
Według przepisów wykonawca prac powinien dążyć do tego, aby były one wykonywane z pomostów roboczych. Tylko w niektórych przypadkach dopuszczone jest korzystanie z drabin podczas realizacji zadań. Zanim zdecydujemy się na zakup bądź wynajem rusztowania, warto rozważyć czy drabina aluminiowa nie będzie wystarczająca. Jeśli prace wykonywane są na dachu (układanie dachówek) lub przy ścianie nie ma możliwości ustawienia podestu roboczego, w takiej sytuacji możemy zastąpić rusztowanie mniej skomplikowanymi konstrukcjami z drewna lub metalu. Drabiny Krause są znacznie tańsze oraz łatwiejsze w przechowywaniu. Mają także więcej zastosowań niż systemowe platformy wykorzystywane do realizacji prac na wysokości. Właściwie w każdym domu przyda się nieskomplikowana drabina magazynowa – zarówno podczas prac w ogrodzie związanych z pielęgnacją drzew, jak i porządkowych czynności wokół posesji. Jej zakup jest więc uzasadniony, bez konieczności wydawania znacznej ilości środków pieniężnych na nabycie bądź wynajem przestawnej platformy.
Po drugie, jakie prace wykonujesz?
Rusztowania wolnostojące często wykorzystywane są podczas realizacji prac budowlanych, jednak niekiedy konieczność ich zastosowania nie jest taka oczywista. Prace wykończeniowe w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej zwykle nie wymagają użycia podestów roboczych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nawet ekipy remontowe są zmuszone do korzystania z nich np. prowadzenie działań w bardzo wysokich pomieszczeniach. Zwykle przedsiębiorstwo podejmuje się realizacji tak wyjątkowych zleceń jednorazowo. W takiej sytuacji nieuzasadnione wydaje się nabycie rusztowania. Sklep online oraz wiele hurtowni zajmujących się dystrybucją podestów oferują zwykle także najem, który będzie znacznie korzystniejszy. Konstrukcja będzie dostarczona w odpowiednie miejsce przez firmę zewnętrzną, dzięki czemu wykonawca nie musi martwić się o transport. Najem będzie bardziej opłacalny także pod względem finansowym, ponieważ cena usługi zwykle nie jest wysoka, w przeciwieństwie do zakupu porządnego rusztowania (Krause, Faraone lub innego cenionego na rynku producenta). Podsumowując – jeśli przestawne podesty robocze są wykorzystywane sporadycznie, lepiej jest je wynająć. Oszczędzi to nie tylko pieniądze, ale także czas oraz miejsce, które musiałoby zostać wykorzystane do późniejszego magazynowania aluminiowych elementów.
Kiedy opłacalny jest zakup rusztowania?
Hurtownie głównie oferują nie wynajem, a sprzedaż rusztowań. Zakup własnych konstrukcji umożliwiających wykonanie prac na wysokości ma wiele zalet, szczególnie jeśli sprzęt ten jest potrzebny do codziennej realizacji zleceń. Posiadając w asortymencie własny ruchomy podest, nie jesteśmy uzależnieni od podmiotów zewnętrznych i w każdej sytuacji możemy z niego korzystać. Co więcej, jeśli dojdzie do zniszczenia jakichś elementów z aluminium, nie martwimy się o koszty związane z ich naprawą lub wymianą. Rusztowania na sprzedaż dostępne są jednak w bardzo wielu konfiguracjach i układach, dlatego zakup warto odpowiednio przemyśleć. Chodzi tutaj nie tylko o wysokość konstrukcji roboczej, ale także o wielkość i udźwig podestu roboczego. Systemowe rusztowania aluminiowe mają to do siebie, że elementy można zmontować tylko w jeden sposób. Każdy krzyżulec, rygiel dolny, górny czy cała rama aluminiowa ma swój określony wymiar, który umożliwia jej instalację w danym miejscu. Taki sposób montażu zapewnia dużą stabilność konstrukcji, ponieważ producent dokładnie określił charakter pracy i wytrzymałość wszystkich elementów. Wadą jest jednak to, że układ jest niezmienny – możemy jedynie ingerować w jego wysokość, instalując konkretną ilość ram. Dlatego przy zakupie należy dobrze przemyśleć, jak duży podest roboczy jest potrzebny (lepiej, aby był większy, jeśli czasami zdarzają się prace z cięższym sprzętem lub dużą ilością materiałów o znacznym ciężarze). W wielu przypadkach opłacalny jest więc zakup rusztowania. Ceny wysokiej jakości konstrukcji nie są niskie, jednak jeśli będziemy dużo eksploatować podesty, inwestycja bardzo szybko się zwróci.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć o wynajmie rusztowań?
Wiemy już, że wynająć można przeróżne systemowe rusztowania. Ceny są uzależnione od kilku czynników: konfiguracji podestów, ilości elementów oraz czasu, na jaki wypożyczamy konstrukcję. Czasami jednak konieczne jest poniesienie kosztów dodatkowych. Należy do nich między innymi transport, którego wartość najczęściej jest szacowana w zależności od ilości kilometrów, jakie musi pokonać dostawca. Oprócz tego w ofertach często znajdziemy także usługi dodatkowe, takie jak montaż rusztowania na placu budowy. Zwykle również jest to usługa płatna. Zanim jednak stwierdzimy, że jest to zbyt drogie rozwiązanie, warto wykonać ogólną analizę kosztów oraz wymienić korzyści, jakie wynikają z korzystania z najętych pomostów roboczych. Oszczędność czasu pracowników często jest warta znacznie więcej, szczególnie gdy do wykonania są inne prace budowlane.
Co uwzględnić w analizie kosztów najmu i zakupu?
Wiele osób popełnia błąd, dokonując zestawienia, ponieważ porównuje do siebie tylko i wyłącznie koszt wynajmu przedstawiony w ofercie przygotowanej przez firmę zewnętrzną z ceną takiej platformy roboczej oferowaną przez hurtownię lub sklep z materiałami budowlanymi. Tak przestawione dane są jednak obarczone bardzo dużym błędem i nie stanowią realnego porównania. Co w takim razie powinniśmy jeszcze uwzględnić, zastanawiając się nad wynajmem platform umożliwiających bezpieczne wykonywanie prac na wysokości, wyprodukowanych przez światowe marki takie jak Krause czy Faraone? Rusztowania trzeba przecież jeszcze przetransportować, rozstawić, zdemontować i ewentualnie liczyć się z tym, że konstrukcje mogą wymagać napraw. Dlatego do ceny zakupu trzeba doliczyć ilość roboczo godzin poświęconych na dodatkowe czynności przemnożone przez ich wartość jednostkową, a także koszt przewozu oraz ewentualnego magazynowania poza czasem pracy. Tak wykonana analiza jest znacznie bardziej rzetelna i może być podstawą do określenia, czy bardziej opłaca się nam wynająć rusztowania szerokie, czy lepiej je zakupić.
Jak widać, nie ma jasnej recepty, czy bardziej opłacalny jest zakup, czy wynajem podestów roboczych umożliwiających wykonanie prac na wysokości. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb firmy oraz czasu, jaki ma ona na podjęcie decyzji. Solidne rusztowania Faraone, Krause czy drabiny firmy Drabex występują w wielu konfiguracjach, dlatego przed ostatecznym podjęciem decyzji warto skontaktować się z firmą zajmującą się ich dystrybucją lub wypożyczeniem i zasięgnąć porady.