Jaką drabinę na schody wybrać?

Dodane przez      07/22/2021 12:15:36    0 Komentarzy
Jaką drabinę na schody wybrać?

Miejsca takie, jak sufit, lampa lub okno dla klatce schodowej, zazwyczaj znajdują się daleko poza zasięgiem ludzkich rąk. Aby móc wygodnie pomalować lub wyremontować strop, a także umyć szybę czy klosz, musimy sięgnąć po odpowiednie narzędzia. Z pomocą przyjdzie nam drabina na schody, która zapewni nam stabilne podparcie, ułatwiając prace na wysokości. Czym powinien cechować się idealny model, co różni go od zwykłych drabin oraz jak bezpiecznie ustawić drabinę na schodach?

Najważniejsze cechy drabin do użytku na schodach

Drabina aluminiowa dedykowana do użytku na schodach to uniwersalny produkt, który znajdzie zastosowanie także w wielu innych, codziennych pracach. Wersja złożona z kilku elementów doskonale sprawdzi się w ciasnych przestrzeniach, umożliwiając łatwe przestawianie, wchodzenie i schodzenie oraz pracę po obu jej bokach. Zależnie od jej ustawienia, może być używana jako opierana, wolnostojąca lub pomost roboczy. Każda drabina – zarówno na prostą, jak i kręconą klatkę schodową, powinna zostać wyposażona w antypoślizgowe stopki. Są one odpowiedzialne za stabilność na różnych typach podłoża, poprawiając poziom bezpieczeństwa w trakcie korzystania z drabiny. Ważnym elementem jest także poziomy stabilizator, który zabezpieczy przed przewróceniem się drabiny na schody.

Czym różnią się drabiny na schody od zwykłych?

Drabina na schody różni się nieco od modelu o wszechstronnym zastosowaniu, spełniając wyśrubowane normy bezpieczeństwa. Przede wszystkim posiada ona przedłużane lub wysuwane nogi, które ułatwiają jej dopasowanie do zróżnicowanej wysokości stopni na klatce schodowej. W konsekwencji możliwe jest łatwe zniwelowanie różnicy poziomów, nawet w specyficznie ukształtowanych miejscach. Drabina rozkładana może być wyposażona w trzeci element, który stanowi jej przedłużenie i pozwala na precyzyjną regulację. Ponadto w drabinach na schody stosowane są szerokie, poziome stabilizatory z antypoślizgowymi stopkami. Dzięki nim ryzyko przewrócenia drabiny znacząco spada, a prace na wysokości są o wiele bardziej bezpieczne.

Rodzaje drabin na schody

Na rynku dostępny jest spory wybór drabin na schody, opartych o popularne rozwiązania konstrukcyjne. Osoby poszukujące modelu zarówno do uniwersalnego, jak i specjalistycznego użytku, zazwyczaj decydują się na jedną z dwóch wersji:

  • drabinę dwuelementową, w której regulacja wysokości polega na podwyższeniu lub obniżeniu jednej części względem drugiej i zablokowaniu ich w wybranej pozycji. Taka wersja sprawdzi się w szczególności na niewysokich klatkach schodowych.

  • drabinę trzyelementową, której dwa przęsła są ustawiane na stopniach schodów, natomiast trzecie służy do regulacji wysokości roboczej. Podczas używania jej na stopniach pomiędzy piętrami, trzeci element – wysunięty do dołu – posłuży nam do zniwelowania różnicy poziomów.

Czym powinna cechować się najlepsza drabina na schody kręcone?

Jaka drabina będzie odpowiednia na schody skrętne?

Jeżeli w naszym domu lub firmie obecne są schody kręcone, warto wyposażyć się w lekką i łatwą w transporcie oraz przechowywaniu drabinę teleskopową. Oferowane w sprzedaży wersje o zróżnicowanej wysokości roboczej sprawiają, że bez trudu dobierzemy model idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Zastosowane w drabinie składanej przeguby pozwalają na dowolną regulację długości każdej nogi. W konsekwencji będziemy mogli dopasować ją do indywidualnej budowy każdych skrętnych schodów, bez obaw o utratę stabilności. Drabina teleskopowa może być kompatybilna z platformą, dzięki której zmieni się w wygodny podest roboczy. Ten typ drabiny rozkładanej przyda nam się również w trakcie prac na zewnątrz budynku, w szczególności w miejscach o znacznym nachyleniu i nierówności terenu.

Jak bezpiecznie ustawić drabinę na schodach?

Jeżeli planujemy korzystać z drabiny na schodach, powinniśmy zadbać o zachowanie najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Należy zawsze dobierać model drabiny składanej pod kątem rodzaju klatki schodowej, na jakiej będziemy ją ustawiać. Po rozłożeniu jej i ustaleniu wysokości, nie zapominajmy o starannym zablokowaniu wysuwanego elementu. Niedopuszczalne jest przeciążanie drabiny; niewskazane będzie również stawanie na najwyższych stopniach, jeżeli posiadany model nie jest wyposażony w uchwyty dla rąk. Musimy pamiętać także, by drabinę ustawiać zawsze wzdłuż biegu schodów. Jeżeli chcemy umieścić ją w poprzek, powinniśmy wyposażyć się w specjalny adapter przedłużający nogi.

Kto powinien posiadać drabinę na schody?

Z drabiny rozkładanej, dedykowanej do użytku na schodach, mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Sprawdzi się ona podczas regularnego sprzątania wysokich klatek schodowych i innych, codziennych czynności gospodarczych. Drabina kupiona na potrzeby firmy umożliwi sprawne i bezpieczne prowadzenie prac remontowo-budowlanych i instalacyjnych oraz różnego rodzaju usług zleconych przez klientów. Znajdzie ona zastosowanie wewnątrz i na zewnątrz budynku w trakcie robót na każdym typie schodów.

Drabina na schody to przydatny sprzęt, w który sprawdzi się każdym domu i  firmie. Modele teleskopowe, dwu- i trzyelementowe, wyposażone w poziomy stabilizator lub adaptery wydłużające nóżki pozwolą na sprawne prowadzenie prac na każdej wysokości. Należy pamiętać jedynie o używaniu drabin renomowanego producenta i zachowaniu najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Dzięki temu czynności wykonywane na znacznej wysokości będą komfortowe i bezpieczne, bez względu na rodzaj prowadzonych działań.

Share This Post :

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikowano)
   Strona (Adres strony z http://)
* Komentarz
Wprowadź kod