Akcesoria do drabin - wygoda i bezpieczeństwo pracy na wysokości

Dodane przez      09/23/2021 11:16:19    0 Komentarzy
Akcesoria do drabin - wygoda i bezpieczeństwo pracy na wysokości

Pracując na wysokości, co w polskim ustawodawstwie oznacza wykonywanie czynności zawodowych powyżej 1m od powierzchni podłogi lub terenu, należy zadbać o bezpieczeństwo, z tym nikt się nie kłóci. Niestety często zapomina się, iż nieodpowiednie narzędzia do pracy, brak ergonomii i szeroko pojętej wygody, z czasem może pogarszać bezpieczeństwo robót. W poprawie tego stanu pomagają akcesoria do drabin. Niezależnie czy zbiera się owoce z drzewa na działce, czy zajmuje się instalacją klimatyzacji na budynkach, zawsze przy pracy z drabiną należy przestrzegać zasad BHP.

Z jakiego materiału drabinę wybrać?

Historycznie, dostępne były tylko drabiny drewniane, które po dzień dzisiejszy można spotkać. Ich podstawową zaletą jest możliwość naprawy i duża stabilność, choć wymaga dużej uwagi (malowanie, konserwacja). Niestety są to konstrukcje ciężkie, mało mobilne, podobnie jak modele stalowe. W tego typu produktach stal stała się popularna w drugiej połowie XXw. Drabiny stalowe były bardzo wytrzymałe, niepodatne na uszkodzenia, lecz mało mobilne przez swoją wagę. Przełom XX/XXIw. to upowszechnienie drabin i podestów wykonanych z aluminium. Spadek ceny tego materiału przyczynił się do ich szybszego upowszechnienia. Niska waga, duża wytrzymałość, niepodatność na korozję w warunkach normalnych, to tylko nieliczne z cech wyróżniających drabiny aluminiowe.

Jakie cechy powinna posiadać drabina aluminiowa?

Tutaj wszystko będzie zależeć czy mowa o zastosowaniu domowym czy profesjonalnym. Jednak niezależnie od przeznaczenia, każdy wyrób tego typu musi być zgodny z normą PN EN 131. Dodatkowe wymagania i zasady bezpiecznego użytkowania określają: Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 września 2003 r. (Dz.U.Nr 178 Poz. 1745.), Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 26 września 1997 r. (Dz.U. z 2003 r. Nr 169 Poz. 1650 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75 Poz. 690 z późn. zm.). Wybierając drabinę, warto upewnić się, czy jest zgodna z panującymi przepisami, a przede wszystkim czy jest nazwana drabiną, gdyż brak takiego opisu przez producenta może oznaczać niespełnianie normy PN EN 131-2, która określa oznakowanie tego typu wyrobów.

Stopki i szpice - niezbędne akcesoria drabin

Pewne posadowienie drabiny na powierzchni jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy. Jednym z najczęstszych wypadków jest uślizg drabiny na podłożu, a w konsekwencji upadek z wysokości. Można takiemu obrotowi sprawy zapobiec, stosując odpowiednie akcesoria:

  • Stopki do drabin - gumowane elementy zakładane na spód grabiny, niwelują możliwość uślizgu na twardych powierzchniach (beton, asfalt, ceramika).

  • Szpice do drabin - metalowe elementy służące do wbicia drabiny w miękki grunt (gleba), dzięki czemu zostaje pewnie posadowiona w rejonie prac.

Niezależnie od zastosowanych stopek i szpic, należy pamiętać o ustawieniu drabiny na równym podłożu. Pracując w błotnistym terenie, warto zainwestować w nakładane stopnie z perforowanej blachy, co pozwoli zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się w zabłoconych butach na drabinie.

Ergonomia pracy - półki do drabin

Niezwykle przydatnym akcesorium są półki do drabin, które najczęściej montuje się nad ostatnim stopniem, lecz występują również modele montowane na szczeblu. Dzięki dodatkowej przestrzeni zyskuje się miejsce na odłożenie narzędzi w czasie pracy. W razie konieczności zejścia z drabiny nie występuje już konieczność każdorazowego wnoszenia całego ekwipunku, gdyż cześć można zostawić na półce.

Mocowanie drabiny - uchwyty dystansowe i stabilizatory

Rolą stabilizatorów jest ograniczenie ryzyka skrętu drabiny na podłożu na skutek niekontrolowanego ruchu. Dzięki szerokiej belce montowanej na spodzie uniemożliwia się rotację drabiny wokół własnej osi oraz zmniejsza się obciążenie punktowe podłoża. Rolą uchwytów dystansowych jest zapewnienie dostępu do elementów na wysokości, o które nie można oprzeć drabiny. Taka sytuacja występuje np. przy pracy z rynnami na dachu, o które nie można oprzeć obciążonej drabiny, w celu dostępu stosuje się dystans, który oparty o ścianę budynku wprowadza offset od dachu.

Niezależnie od wybranych akcesoriów, każdorazowo należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Tylko spokojnie i zgodnie z metodologią wykonane zadanie gwarantuje Bezpieczeństwo i Higienę pracy, zarówno w domu jak i zakładzie pracy.

Share This Post :

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikowano)
   Strona (Adres strony z http://)
* Komentarz
Wprowadź kod