Czy praca na kilku poziomach rusztowania przestawnego jest bezpieczna?

Dodane przez      03/14/2019 09:04:38    0 Komentarzy

Rusztowania samojezdne są coraz częściej stosowane przez pracowników na budowach, między innymi przez: brygady remontowe, robotników montujących klimatyzacje i wentylacje oraz elektryków. Na rynku pojawiają się coraz bardziej złożone rozwiązania, które mają zapewnić jeszcze bardziej komfortową i bezpieczną pracę. Wielu użytkowników rusztowań przestawnych zastanawia się, czy roboty mogą odbywać się równolegle na podestach zamontowanych na różnych wysokościach?

Charakterystyczna budowa niektórych rusztowań 

Każdy producent rusztowań wykonanych z aluminium przedstawia użytkownikom opracowane przez siebie rozwiązania, wykonane na podstawie własnych obliczeń konstrukcyjnych. Ilość oraz rodzaj poszczególnych części dołączonych do zestawu jest więc uzależniony od tego, jakie rozwiązania przewidział inżynier. Wyższe rusztowania Drabex najczęściej są wyposażone w więcej niż jeden podest co sugeruje, że na różnych poziomach praca może odbywać się w tym samym czasie. Ważne jednak jest to, aby zapoznać się z instrukcją, w której znajdziemy potwierdzenie tej tezy.

Maksymalne obciążenie rusztowań

Wartość maksymalna ciężaru, jaki może znajdować się na podestach roboczych to informacja, którą firmy produkujące rusztowania wolnostojące muszą koniecznie umieszczać w kartach technicznych oraz instrukcjach obsługi swoich wyrobów. Najczęściej jest ona podana liczbowo jako siła, którą możemy przyłożyć do metra kwadratowego podestu roboczego. Czasami zamiast kN (kiloniutonów) możemy spotkać się z wartością wyrażoną w kilogramach. Producenci oferujący mniejsze rusztowania na sprzedaż czasami podają jedynie całkowitą wartość siły, którą można obciążyć wykonaną z aluminium konstrukcję.

Jakie są zalety korzystania z kilku poziomów jednocześnie?

Systemy wielopoziomowe proponuje między innymi wspomniana wcześniej firma Drabex – rusztowania przejezdne tego producenta również są wykonane z aluminium, jednak w wyższych konstrukcjach zalecany jest montaż dodatkowych platform roboczych. Odległość między podestami wynosi około 2 metry, co pozwala na swobodną pracę znajdujących się na konkretnym poziomie robotników. Poprawnie zamontowane platformy mają także wpływ na sztywność całej konstrukcji, a dzięki otwieranym włazom wchodzenie na rusztowanie aluminiowe jezdne jest znacznie bardziej bezpieczne.

Czy możemy pracować na kilku poziomach rusztowania aluminiowego? Tak, ale tylko wtedy, gdy producent dopuszcza taką możliwość. Wpływ na decyzję ma bardzo wiele czynników, ale najważniejszym z nich jest to, jak wytrzymała jest wykonana z aluminium konstrukcja, czyli jakie obciążenie może jednorazowo znajdować się na konstrukcji.

Share This Post :

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikowano)
   Strona (Adres strony z http://)
* Komentarz
Wprowadź kod