Podnośniki – rodzaje, zastosowanie, cechy

Dodane przez      11/22/2021 10:27:40    0 Komentarzy
Podnośniki – rodzaje, zastosowanie, cechy

Podnośniki to urządzenia, które mają za zadanie wywindować dany przedmiot lub osobę na określoną wysokość, która umożliwi sprawne wykonanie m.in. poszczególnych prac budowlanych lub remontowych. Są to zatem urządzenia niezbędne w dzisiejszych warunkach technologicznych, bez których większość skomplikowanych prac techniczno–budowlanych na wysokościach nie mogłaby zostać sprawnie zrealizowana. Co ciekawe, podnośniki to także niewielkie urządzenia do podnoszenia samochodów, określane potocznie mianem lewarków. Rozpiętość i różnorodność produktów, które zbiorczo możemy wrzucić do "worka" z podnośnikami, każe zastanowić się nad ich szczegółowym rozgraniczeniem. Wyróżniamy poszczególne typy maszyn podnoszących, przedstawiamy zalety, wady oraz ich zastosowanie w praktyce.

Podnośnik i jego zastosowanie – kategorie do użytku przemysłowego

Przede wszystkim z tego rozgraniczenia należy w pierwszej kolejności wyeliminować lewarki samochodowe. Mimo że spełniają one założenia techniczne przypisywane tradycyjnym podnośnikom, służą do zupełnie innych prac. Skupmy się zatem na wyróżnieniu poszczególnych rodzajów podnośników osobowych i towarowych, eksploatowanych w przemyśle czy pracach magazynowych. Część z nich wykorzystywana jest także przez służby ratownicze (np. straż pożarną), inne zaś znajdują swoje zastosowanie w pracach budowlanych. Podnośnik, jako urządzenie techniczne, ma za zadanie wspomagać człowieka w wykonywaniu skomplikowanych obowiązków realizowanych na podwyższeniu. Ciężko wyobrazić sobie pracę na wysokości, czy też rozładunek i transport wielkogabarytowych półproduktów w strefie przemysłowej bez wykorzystania tego rodzaju urządzeń. Wśród podnośników wyróżniamy m.in.:

  • Urządzenia samochodowe. Umiejscowione bezpośrednio na samochodach technicznych. Wykorzystywane są przez różne służby, np. w kontekście dokonywania prac na drogach publicznych, czy w razie wystąpienia awarii technicznych oświetlenia miejskiego.

  • Podnośniki samojezdne. Są to w samowystarczalne pojazdy do poruszania się po określonych przestrzeniach. Nie muszą być instalowane na zewnętrznych pojazdach, gdyż mogą bardzo sprawnie przemieszczać się na niedalekie odległości.

  • Urządzenia z systemem nożycowym (podnośnik osobowy). Pozwala na uzyskanie większej stabilności podczas wznoszenia kosza na dużą wysokość. Eliminowane są tym samym negatywne oddziaływania czynników atmosferycznych, które mogłyby "zachwiać" lekkim podnośnikiem samojezdnym. Zaliczają się one do tzw. podnośników jednoosobowych, a znakomitym przykładem podnośnika w tym typie jest ASC XS–LIFT.

  • Podnośnik towarowy przenośny. Mogą być umiejscawiane np. na przyczepach samochodowych, dzięki czemu można je przewozić na znaczne odległości. Nowoczesne podnośniki towarowe, takie jak HW Faraone, mogą być bez problemu transportowane na przyczepie samochodu osobowego, co w znaczącym stopniu poprawia funkcjonalność urządzenia.

  • Inne. Takie jak podnośniki gąsiennicowe, platformy osobowe, podesty ruchome, wózki jezdniowe z podnośnikiem czy wózki komplementacyjne, które mogą zostać zaliczone do puli podnośników osobowych wykorzystywanych w logistyce.

Podnośnik osobowy i podnośnik towarowy – zalety i wady eksploatacji. Na co warto zwrócić uwagę?

Główną zaletą wykorzystania podnośników osobowych i towarowych jest możliwość sprawniejszego zarządzania procesem produkcji, magazynowania czy logistyki w firmie. Sprzęt w bezpieczny sposób usprawnia pracę, umożliwiając wykonywanie wszelakich prac magazynowych, budowlanych, a także konserwacyjnych. W dużych halach produkcyjnych, w których na co dzień nie korzysta się z podnośników, często występują różnorakie problemy z awariami instalacji energetycznej czy wentylacyjnej. Dzięki podnośnikom osobowym wyposażonym w tzw. kosze, czyli nowoczesne podesty ruchome, praca na wysokości nie będzie już więcej problemem. Podobnie jest w przypadku podnośników towarowych – są one jednak bardziej odporne i mają większy udźwig, umożliwiający przenoszenie dużych towarów np. na półki magazynowe. Dzięki nim jest możliwe dźwiganie ciężkich palet, kartonów i dużych produktów na znaczne wysokości celem umieszczenia ich w tymczasowym miejscu magazynowania.

Wśród wad podnośników osobowych i towarowych wyróżnia się:

  • możliwość pracy wyłącznie pod nadzorem pracownika technicznego,

  • konieczność posiadania umiejętności obsługi i konserwacji sprzętu przez załogę obsługującą,

  • cenę, która może być niedostosowana do potrzeb niewielkich firm magazynowych (alternatywa to zakup bardziej ekonomicznych sprzętów lub ich wynajem),

  • konieczność przenoszenia maszyny do innego oddziału, co przy dużych podnośnikach bywa problematyczne (chyba, że korzystamy z ergonomicznych urządzeń mobilnych).

Jeśli szukasz wysokojakościowych podnośników osobowych lub towarowych, sprawdź ofertę Faraone.

Share This Post :

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikowano)
   Strona (Adres strony z http://)
* Komentarz
Wprowadź kod