Profesjonalna drabina aluminiowa czy schody robocze - co wybrać

Dodane przez      02/18/2022 10:54:38    0 Komentarzy
Profesjonalna drabina aluminiowa czy schody robocze - co wybrać

Bezpieczna konstrukcja to podstawa wydajnej pracy na wysokości. Drabina aluminiowa, podesty i schody robocze oraz rusztowania to standardowe wyposażenie wykorzystywane w branży budowlanej. Niektóre modele sprawdzą się nawet w domu. Oczywiście jeśli metody te mają spełniać swój cel, należy je dostosować do rodzaju wykonywanej pracy. Kiedy sprawdzą się schody aluminiowe, a kiedy drabina? Przyjrzyjmy się najważniejszym zaletom każdego z rozwiązań.

Drabina aluminiowa - lekka i wytrzymała

Drabiny aluminiowe są bardzo wytrzymałe, a przy tym naprawdę lekkie. Co więcej, użycie aluminium jako materiału sprawia, że cała konstrukcja jest odporna na korozję i może być wykorzystywana niezależnie od warunków pogodowych. W przeciwieństwie do produktów stalowych, drabina aluminiowa nie wymaga stałej konserwacji. Każda drabina wykorzystywana w pracach budowlanych powinna być sprawna technicznie. Jej stan eksperci z dziedziny BHP zalecają kontrolować co najmniej raz w miesiącu. Koniecznie trzeba pamiętać, że aluminium przewodzi prąd - dlatego takie drabiny nie mogą być wykorzystywane do prac związanych z elektrycznością

Drabiny do prac na dużej wysokości

Wysokiej jakości drabina aluminiowa pozwala na bezpieczny dostęp do wysoko położonych przedmiotów i powierzchni. Jej zaletą jest duża mobilność. Dodatkowo, wiele modeli to drabiny rozstawne lub rozsuwane, które łatwo dopasować do wysokości, na jakiej zaplanowano prace. Niektóre drabiny zaprojektowano specjalne z myślą o rozstawieniu na schodach. Pozwalają uzyskać bezpieczne podparcie i spełniają wymagania BHP. Dzięki tym cechom charakterystycznym, drabina aluminiowa doskonale sprawdzi się w pracach budowlanych, w sadownictwie, a nawet w domu. 

Kiedy wybrać drabinę?

Drabina aluminiowa stanowi doskonałe rozwiązanie dla różnych rodzajów prac na wysokości od jednego do kilku metrów. Ponieważ jest lekka i mobilna, z powodzeniem można wykorzystać ją w domu. Przykłady zastosowań to:

  • Prace budowlane: montaż elementów wykończeniowych, czyszczenie rynien, podstawowe prace dekarskie
  • Sadownictwo: zbieranie owoców z drzew w przydomowym sadzie oraz na skalę przemysłową
  • Prace w domu: sprzątanie powierzchni położonych wysoko, mycie dużych okien, wieszanie firan i inne zadania wymagające dostępu na wysokości około 2 metrów 

Alternatywa dla drabin - schody aluminiowe

Schody aluminiowe to konstrukcje, które mogą zapewniać dużo większy komfort pracy niż drabina. Najprostsze modele są przewidziane głównie do prac na niewielkich wysokościach. Niektóre są składane, a inne muszą być przechowywane w pozycji rozłożonej. Istnieje kilka rodzajów schodów, które można wykorzystywać w różnych rodzajach prac.

Schody aluminiowe magazynowe jezdne

Te schody często wyposażone są w 2 lub 4 kółka z systemem blokowania. Dzięki temu łatwo je przestawiać w dowolne miejsce. Niekiedy schody aluminiowe mają też poręcze po bokach stopni. To sprawia, że wejście na podest jest bezpieczne i zgodne z zasadami BHP. Szeroka platforma zapewnia użytkownikowi wygodę i możliwość przesuwania się na boki, czego nie zaoferuje nawet najlepsza drabina aluminiowa.

Schody aluminiowe pomostowe

Pomostowe schody aluminiowe to profesjonalne rozwiązanie dla branży budowlanej i przemysłu. Ich przemyślana konstrukcja pozwala na wchodzenie i schodzenie z platformy po obu stronach. Duża przestrzeń dla użytkowników i stabilne zabezpieczenie na podłoży to gwarancja bezpiecznej pracy na wysokościach. Tego typu schody aluminiowe mogą być wykorzystywane do zaawansowanych prac i często z powodzeniem zastępują rusztowanie.

Schody aluminiowe przystawne 

Modele przystawne pozwalają na wykonywanie drobnych prac na mniejszych wysokościach. Trzy lub cztery stopnie z powodzeniem wystarczą do niewielkich prac wykończeniowych lub budowlanych. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i możliwość złożenia niektórych produktów, schody aluminiowe przystawne sprawdzą się również w domu. Można je wykorzystać wszędzie tam, gdzie potrzeba dodatkowych kilkunastu centymetrów.

Kiedy wybrać drabinę, a kiedy schody?

Decyzja o tym kiedy wybrać drabinę, a kiedy schody, jest uzależniona od rodzaju wykonywanych prac oraz oczekiwań użytkowników. Jeżeli chodzi przede wszystkim o mobilność i możliwość szybkiego dostępu do wysoko zlokalizowanych miejsc, drabina aluminiowa to doskonały pomysł. Jest lekka, składana i łatwo ją przenosić. Z drugiej strony prace budowlane takie jak malowanie i tynkowanie warto wykonywać korzystając ze schodów aluminiowych. Stabilne podparcie, a w niektórych modelach także duża platforma to bezpieczeństwo i komfort dla użytkownika. Bez względu na wybrane rozwiązanie, każda konstrukcja wykorzystywana w pracach na wysokości powinna spełniać wysokie standardy BHP oraz posiadać należyte atesty. Z tego względu najlepszą opcją jest kupno drabin lub schodów aluminiowych renomowanych producentów. Zapewniają oni wsparcie techniczne, szczegółowe instrukcje dla użytkowników oraz gwarancję najwyższej jakości.

Udostępnij post:

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikowano)
   Strona (Adres strony z http://)
* Komentarz
Wprowadź kod