Podest czy drabina aluminiowa - co wybrać do przycinania drzewek?

Dodane przez      03/11/2022 14:53:31    0 Komentarzy
Podest czy drabina aluminiowa - co wybrać do przycinania drzewek?

Pielęgnacja i przycinanie drzewek to ważne etapy w pracy każdego miłośnika ogrodnictwa. Żeby wygodnie i szybko porządkować drzewostan, potrzebne są nie tylko sekator czy piła. Przyda się też porządna drabina aluminiowa. Pozwoli uzyskać dostęp do wyżej położonych gałęzi oraz bezpiecznie przeprowadzić zaplanowaną przycinkę. Warto dobrze przemyśleć wybór podestu lub drabiny. Jakie narzędzie najlepiej sprawdzą się do przycinania drzewek? 

Co do przycinania drzewek - drabina czy podest?

Ogrodnicy mają do dyspozycji dwa bardzo praktyczne i mobilne rozwiązania - drabinę aluminiową lub podest roboczy. Wbrew pozorom obie konstrukcje bardzo się od siebie różnią i w zasadzie służą do innych prac. Co wybrać do przycinania drzewek? Wszystko zależy od tego, jaka wysokość robocza jest nam potrzeba i jak bardzo zależy nam na komforcie pracy.

Kiedy wybrać podest roboczy do ogrodu?

Podest roboczy sprawdzi się w sytuacji, gdy nie potrzebujemy dostępu do wysokich drzew i pracujemy na niewielkiej wysokości roboczej. Profesjonalne podesty to stabilne konstrukcje, które zapewniają wysoki komfort i stabilność. Wybierają je ogrodnicy, którzy planują pielęgnację niewysokich krzewów, na przykład żywopłotów. Alternatywą dla podestu może być praktyczna przegubowa drabina aluminiowa. Zapewni stabilne podparcie i pozwoli na wykonanie prac w ogrodzie szybko i sprawnie. Ale co wybrać do przycinania wysokich drzew?

Drabina wielofunkcyjna do wysokich drzew

Jeżeli zależy nam na sporej wysokości roboczej, najlepszym wyborem okaże się aluminiowa drabina wielofunkcyjna. Najlepsze modele dostępne na rynku wyposażone są w dodatkowe akcesoria, które zwiększają stabilność konstrukcji. Należą do nich na przykład szpice, przykręcane do podłużnic. Po rozstawieniu drabiny, szpice wbija się w podłoże. Dzięki temu można bezpiecznie pracować, przycinając gałęzie naprawdę wysokich drzewa. Drabina wielofunkcyjna trzyelementowa to doskonała opcja dla ogrodników. Pomimo sporych rozmiarów, okazuje się niezbędna do wielu różnych prac w ogrodzie i sadzie.

Jak wybrać drabinę do przycinania drzewek?

Planując coroczne przycinanie drzewek, warto zainwestować w porządną i stabilną drabinę. Taka konstrukcja zapewni bezpieczeństwo i pozwoli pracować przez długi czas. Na rynku istnieje wiele różnych rozwiązań, które różnią się systemem składania i rozkładania oraz wyposażeniem dodatkowym. Jaka drabina aluminiowa okaże się najlepsza do przycinania drzewek?

Lekkie i trwałe aluminium

Dla ogrodników najlepszym wyborem okazuje się drabina aluminiowa. Chociaż można spotkać modele drewniane, stalowe, a nawet z włókna szklanego, aluminium to rozsądny kompromis między jakością a ceną. Chociaż konstrukcja jest droższa niż stal czy drewno, będzie dobrą inwestycją na lata. Wytrzymała drabina aluminiowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym bardzo lekka. Można ją przechowywać nawet na zewnątrz, ponieważ deszcz, śnieg czy mróz nie wyrządzą drabinie żadnej szkody.

Drabina wielofunkcyjna - praktyczna konstrukcja

Drabina wielofunkcyjna to konstrukcja bardzo praktyczna. Właśnie taki typ profesjonaliści polecają do przycinania drzewek. Producenci wykorzystują różne rozwiązania, dlatego ogrodnicy mogą wybierać między typem jedno- i dwuspadowym. Niektóre modele posiadają wysuwane elementy, które dodatkowo zwiększają zasięg. Inne można złożyć tak, by pełniły funkcję rusztowania i podestu. Rozmiar i typ drabiny wielofunkcyjnej trzeba dopasować do rodzaju planowanych prac. Jeżeli w ogrodzie mamy wysoki drzewostan, konieczne okażą się mocne i stabilne konstrukcje ze wspornikami bocznymi i szpicami.

Prostsze konstrukcje dla ogrodu

W przypadku prostszych prac ogrodniczych i do przycinania niższych drzewek można wykorzystać inne rodzaje konstrukcji, takie jak:

  • Drabina jednostronna, którą trzeba oprzeć o szczyt obiektu. Oferuje mały zasięg i trzeba dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo i asekurację, ale jest bardzo tania.

  • Drabina jednostronna rozkładana ze stopniami. Zapewnia 4 punkty podparcia i szczytowy podest, który stabilizuje konstrukcje. Ma niewielkie rozmiary, ale nie jest zbyt wysoka.

  • Drabina teleskopowa. To trzyelementowa konstrukcja ze skrzydłem wysuwanym do góry. Można z niej korzystać na równym i nierównym podłożu i zapewnia bezpieczeństwo oraz stabilność. Niestety, jest dość ciężka, niewygodna, a jej użytkownik potrzebuje sporo miejsca do magazynowania

Nośność drabiny

Wybierając konstrukcję do przycinania drzewek, warto zwrócić uwagę na jej nośność. To parametr określający maksymalne obciążenie, które zniesie drabina aluminiowa. Na nośność powinny spojrzeć przede wszystkim osoby o dużej masie ciała lub takie, które planują prace w dwuosobowym zespole. Oprócz masy użytkowników, na obciążenie drabiny wpływają również używane sprzęty i pojemniki zawieszone na podestach konstrukcji.

Akcesoria zwiększające bezpieczeństwo

Na bezpieczeństwie nigdy nie należy oszczędzać. Dobra drabina do przycinania drzewek powinna spełniać odpowiednie wymagania. Po pierwsze, nie może mieć żadnych ostrych zakończeń, żeby zminimalizować ryzyko skaleczenia. Najlepsze modele aluminiowe mają dodatkowe zabezpieczenia, na przykład:

Stabilna i bezpieczna drabina aluminiowa pozwoli na sprawne przeprowadzenie prac w ogrodzie. Dzięki odpowiednim narzędziom przycinanie drzewek będzie przyjemną pracą na świeżym powietrzu.

Udostępnij post:

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikowano)
   Strona (Adres strony z http://)
* Komentarz
Wprowadź kod